Granit Xhaka nominohet për çmimin “Topi i Artë”

Futbollisti me origjinë nga Kosova Granit Xhaka është nominuar për çmimin prestigjioz individual “Topi i Artë”. Xhaka me ekipin e tij Bayer Leverkusen patin një sezon të shkëlqyer. E fitoi titullin e kampionit në Bundesligën gjermane, pa asnjë humbje, e fitoi Kupën e Gjermanisë dhe arriti deri në finale të Ligës së Evropës.

Xhaka pati një paraqitje të shkëlqyeshme edhe me Zvicrën në Kampionatin Evropian të futbollit “Euro 2024”, në Gjermani. Zvicra arriti deri në çerekfinale të garës, kurse Xhaka ishte ndër lojtarët më të vlerësuar të kampionatit.

Si në ekipin e Bayer Leverkusenit ashtu edhe në ekipin kombëtar të Zvicrës, Xhaka shquhet për organizim të lojës në mesfushë dhe për saktësi të lartë të pasimeve, përfshirë pasimet kyçe në fazën e sulmit të ekipeve të tij. Në disa ndeshje të kampionatit gjerman, të Ligës së Evropës dhe të Kampionatit Evropian, ai shënoi disa gola shumë të rëndësishëm.

Tani ai vlerësohet në mesin e futbollistëve më të mirë të botës, përkrah emrave të mëdhenj, si: Vinicius Junior, Jude Bellingham, Rodri e të tjerë.

Vinicius Junior e Jude Bellingham, lojtarë të Realit të Madridit, janë fitues të Ligës së Kampionëve dhe të kampionatin spanjol. Bellingham arriti edhe deri në finale të Evropianit 2024, me Anglinë. Rodri doli kampion i Anglisë me ekipin e tij, Manchester Cityn, dhe Kampion i Evropës me ekipin e Spanjës në Euro 2024.

Në garën për Topin e Artë Xhaka do të matet me 29 futbollistët më të vlerësuar të vitit në rruzullin tokësor. Ky është sukses i madh i tij, pavarësisht se njohësit e futbollit nuk e kanë përfshirë në mesin e kandidatëve favoritë.

Ceremonia e ndarjes do të mbahet në Paris më 28 tetor.